Przejdź do treści głównej

Spotkanie „Łupienie Patagonii – światowe koncerny w pogoni za gazem łupkowym, przykład argentyński”

autor(ka): Organizatorzy
2014-05-27, 15:03
archiwalne
Polska Zielona Sieć, Fundacja Strefa Zieleni i Młodzieżowa Sieć Klimatyczna zapraszają na spotkanie z argentyńskimi działaczami społecznymi walczącymi ze światowymi koncernami wydobywczymi o godne warunki życia lokalnych społeczności i czyste środowisko. Miejsce: Zielone Centrum M1, ul. Marszałkowska 1, lok. 160, Warszawa. Czas: 28. maja, środa, godz. 18:00-20:00.

Zapraszamy na pokaz filmu „Łupienie Patagonii” („Fracking Patagonia”, reż. G.Lassalle, prod. Friends of the Earth France, 2014, 44 min.)

Po filmie zapraszamy na rozmowę z gośćmi z Argentyny:

- Carolina Garcia* ze stowarzyszenia "Multisectorial against fracking in Neuquén"**

- oraz Diego di Risio*** z organizacji Observatorio Petrolero Sur****

Przyjechali oni do Europy, by mówić o tym, co mające swoje siedziby w Europie koncerny takie jak Chevron, Total czy Shell robią w cennych przyrodniczo i jednocześnie bogatych w złoża np. gazu łupkowego obszarach Argentyny. Uczestnicząc w Walnych Zebraniach koncernów Shell i Total przedstawili specjalnie przygotowany raport „Heading South: The dash for unconventional fossil fuels in Argentina”.

Pod względem potencjału do wykorzystania rezerw gazu i ropy z łupków Argentyna jest trzecim krajem na świecie. Źródła energii w Argentynie to w 90% ropa naftowa i gaz ziemny, co sprawia, że presja na ich wydobycie jest tak duża.

Argentyńczycy z regionu Neuquén borykają się z problemami podobnymi do tych, które w Polsce dotyczą mieszkańców rolniczych obszarów Lubelszczyzny – rolników ze sławnego już w świecie Żurawlowa. I jedni i drudzy walczą o prawo do współdecydowania o przyszłości miejsc, w których żyją wiedząc, że praktyki światowych koncernów wydobywczych mogą nie tylko doprowadzić do zabrania im ziemi, lecz również szybko zniszczyć to, co dla nich najważniejsze – środowisko, w którym żyją i wodę, której używają.

Mieszkańcy argentyńskiego Neuquén i polskiego Żurawlowa walczą o jeszcze jedno – o odpowiedzialność sektora wydobywczego nie tylko względem swoich akcjonariuszy, lecz także względem wszystkich ludzi, na których wpływa ich działalność – czyli nas wszystkich.

„Jeśli robimy coś dla innych, lecz bez nich, robimy to przeciwko nim”.

Zaproszeni goście:

*María Carolina García – ekspertka w temacie inżynierii środowiskowej i ochrony miejsc cennych przyrodniczo, członkini stowarzyszenia Multisectorial against fracking in Neuquén. Carolina pracuje dla lokalnej instytucji zajmującej się ochroną cennych przyrodniczo obszarów ( Direccion Provincial de las Areas Protegidas), monitoruje projekty koncernów Shell i Total prowadzone na obszarze chronionym Auca Mahuida, oraz wpływ przemysłu wydobywczego w rejonie Neuquén.

**"Multisectorial against fracking in Neuquén" jest siecią zrzeszającą członków lokalnych społeczności Mapuche, organizacje społeczne i ekologiczne, związki zawodowe, zrzeszenia studentów protestujących przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego w Neuquén. Słowo „multisektorowy” wskazuje na to, jak wiele różnych sektorów społecznych jest razem przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego w Neuquén. Rejon Neuquén jest najważniejszym regionem w Argentynie, jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego.

***Diego di Risio – politolog, jeden z fundatorów organizacji pozarządowej Observatorio Petrolero Sur (Buenos Aires), członek sieci Oilwatch International i Multisectoral against fracking Neuquén. Diego analizuje argentyńską politykę energetyczną, sytuację związaną z boomem wydobycia gazu i ropy metodami niekonwencjonalnymi oraz rolę ponadnarodowych koncernów i argentyńskiego rządu.

****Observatorio Petrolero Sur to argentyńska organizacja pozarządowa zajmująca się wspieraniem lokalnych społeczności przeciwnych ekspansji koncernów wydobywczych poprzez budowanie ich potencjału do wyrażania swoich stanowisk w regionie i na poziomie krajowym, dokumentowanie szkodliwej działalności koncernów.

Raport „Heading South: The dash for unconventional fossil fuels in Argentina” dostępny narazie we francuskiej wersji językowej: http://www.amisdelaterre.org/rapportargentine.html

Trailer filmu: http://terresdeschiste.fr/en/trailer/

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: inf. nadesłana
Miejsce: Warszawa
Data wydarzenia: 2014-05-28
Organizator:

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Adres:

Sławkowska 12, 31-014 Kraków, woj. małopolskie

Tel.:

12 431 28 08

Faks:

12 431 28 08

Www:

http://www.zielonasiec.pl 

Organizator:

Fundacja "Strefa Zieleni"

Adres:

Dragonów 2 lok. 6, 00-467 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

22 302 88 55, 664 673 700

Www:

http://strefazieleni.org 

Organizator:

Młodzieżowa Sieć Klimatyczna

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • wieś