Przejdź do treści głównej

Radom. Konferencja dla opiekunów chorych na Alzheimera [RELACJA] [relacja]

autor(ka): Swietłana Pożyczka
2013-10-12, 13:50
archiwalne
To już trzecia konferencja, którą Radomskie Stowarzyszenie Pomocne Dłonie zorganizowało w partnerstwie z Fundacją WRZOS. Tym razem miała tytuł „Opieka nad chorymi na Alzheimera a wykluczenie społeczne rodzin” i odbyła się 21 września 2013 roku w Światowym Dniu Chorych na Alzhemera. Udział wzięło ok. 50 opiekunów chorych oraz przedstawicieli samorządu Radomia.

Mszą świętą w intencji zachowania miłości, cierpliwości i pogody ducha w rodzinach z chorobą Alzheimera rozpoczęła się konferencja w Pallotyńskim Domu Opieki im. Św. Wincentego, zorganizowana 21 września 2013 roku przez Radomskie Stowarzyszenie „Pomocne Dłonie” z okazji światowego dnia walki z chorobą Alzheimera.

Prezes Stowarzyszenia, Ewa Sold, otwierając konferencję podkreśliła, że największym problemem, z którym zmagają się osoby opiekujące się chorymi w Radomiu jest brak placówek dziennego pobytu, gdzie chorzy mogliby przebywać w godzinach pracy najbliższych.

Przekonywała o korzyściach, płynących dla chorych i ich opiekunów oraz dla samorządu, gdyby taka placówka wreszcie powstała w Radomiu, ponieważ wykwalifikowany personel wie najlepiej, jak postępować z osobami chorymi na choroby otępienne.

Zwróciła też uwagę, że opiekunowie, zgłaszające się po pomoc do Stowarzyszenia są bezradni w zaistniałej sytuacji, nie znają żadnych wzorców zachowań, gdy ich świat codzienny został zburzony diagnozą lekarską. Dotychczasowe niezrozumienie zachowań osoby chorej nie jest zastąpione żadną receptą, żadnym zaleceniem dietetycznym. A dzieje się coraz gorzej…

Dodała, jak istotna jest solidarność otoczenia z opiekunami chorych, po to aby nie czuli się wykluczeni społecznie.

Wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferensztajn, który reprezentował samorząd Miasta, podziękował organizatorom konferencji za działania na rzecz środowiska radomskiego oraz potwierdził poczynania gminy zmierzające do powołania domu dziennego pobytu również dla osób z chorobą Alzheimera.

Marcin Gierczak, wicedyrektor MOPS w Radomiu rozwinął i uszczegółowił problematykę pomocy społecznej dla naszego środowiska, m. in. potwierdzając, iż osoby rezygnujące z pracy, mogą liczyć na zasiłek pielęgnacyjny. Dodał również, że już w styczniu 2014 roku, przy ulicy Wyścigowej, ma powstać 10 miejsc dziennego pobytu dla osób z głębokim upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnych ruchowo.

Psychiatra dr Katarzyna Molendowska mówiła o lekach, które stosuje się w chorobach otępiennych a psycholog mgr Justyna Kopycka omawiała zachowania chorych charakterystyczne dla chorób otępiennych.

Dr Molendowska stwierdziła, że mało jest osób, otrzymujących właściwe leczenie, ponieważ nie są zdiagnozowane według obecnych standardów. „Choroba rozwija się przeważnie po 60 roku życia, ale występuje również u osób z genetycznymi predyspozycjami w młodszym wieku. Zapominanie, apatia, zmęczenie, to symptomy, które mogą znaczyć, że bliska nam osoba cierpi na Alzheimera. Wówczas powinna zapalić się czerwona lampka, aby takie osoby skierować do lekarza pierwszego kontaktu” - mówiła psychiatra.

Specjalista żywienia i naturoterapeuta mgr Małgorzata Maskiera prowadząca prywatną praktykę w Londynie, przedstawiła uczestnikom uwarunkowania dietetyczne powodujące pojawianie się i pogłębianie choroby. Zaproponowała elementy diety opóźniającej wystąpienie choroby.

Dodatkowo przekazała najnowsze informacje o badaniach nad lekami prowadzone w Londynie oraz mówiła o niektórych elementach brytyjskiego systemu pomocy chorym na Alzheimera.

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Radomskie Stowarzyszenie POMOCNE DŁONIE
Miejsce: Pallotyński Dom Opieki we Wrzosowie, Pallotyńska, Wrzosów , woj. mazowieckie
Data wydarzenia: od 2013-10-14 do 2013-10-20
Organizator:

Radomskie Stowarzyszenie "Pomocne Dłonie"

Adres:

Malczewskiego 16, 26-600 Radom, woj. mazowieckie

Tel.:

600168664

E-mail:

ewasold@wp.pl

Www:

http://pomocnedlonie.1k.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Alzheimer ~Anna Kamieńska 14.12.2013, 12:13 Zetknęłam się z problemem Alzheimera w swojej rodzinie i wiem że to ogromny problem. Dzięki Wam, mam nadzieję, rodziny mające na codzień z tą choroba u najbliższych, mogą liczyć na pomoc.Dziękuję i życzę powodzenia! ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ochrona zdrowia