DZIŚ

kalendarz | termin ucieka | newsletter | dodaj wiadomość

Lublin. Purimowe spotkanie z poezją i piosenką

Purim to święto żydowskie obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Biuro Promocji CK

2009-03-13, 11.27

Studium Kultury, Centrum Kultury i Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce oraz TSKŻ Oddział w Lublinie  zapraszają na koncert PURIMOWE SPOTKANIE Z POEZJĄ I PIOSENKĄ

Wystąpią: Danuta Stankiewicz - piosenkarka, Ernestyna Winnicka - aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Kiedy: 18 marca, godz. 17.00
Gdzie: Centrum Kultury, Sala Czarna
Bilety: wstęp wolny

Purim to święto żydowskie obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów.

W tym dniu czytana jest w synagodze Księga Estery. Po południu spożywa się posiłek świąteczny. Tradycyjnie spożywa się trójkątne słodkie bułeczki z makiem, zwane "uszami Hamana" (hamentaszen). Święto Purim ma charakter karnawałowy i jest chętnie obchodzone także przez niereligijnych Żydów. Uczestnicy przebierają się w kostiumy, często mężczyźni w kobiece a kobiety w męskie. W tym dniu wielu religijnych Żydów popełnia ograniczone wykroczenia przeciwko prawu żydowskiemu. Tradycyjnie dzieci chodzą od domu do domu i odgrywają przedstawienie Purim Spiel, oparte na historii Estery, natomiast studenci w satyryczny sposób objaśniają naukę żydowską. Obyczaj nakazuje spełniać w święto dobre uczynki, posyłać prezenty z pokarmów ubogim osobom.

Danuta Stankiewicz (pseudonim artystyczny Danqa) - polska piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Rządu Francuskiego (Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mireille w Szkole Tańca Jacques’a Bensa), jest członkiem następujących organizacji: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Związek Artystów Scen Polskich, Polskie Stowarzyszenie Estradowe, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Nagrała 13 albumów solowych, około 200 piosenek oraz wzięła udział w ponad 7 tysiącach koncertów w krajach całego świata i 150 programach radiowych i telewizyjnych ( m.in. przy realizacji audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie” . Zrealizowała spektakl muzyczny "Blask" pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych Victora Ashe. Występowała w poznańskim kabarecie TEY

Ernestyna Winnicka-Haselnus - polska aktorka teatralna i filmowa, obecnie aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. W latach 1976-1977 była aktorką Teatru Polskiego w Szczecinie, w latach 1977-1978 Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku, w latach 1978-1983 Teatru Narodowego w Warszawie i przez kilka lat Teatru Ochoty.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

miejsce: Lublin
data wydarzenia: 2009-03-18
źródło: Biuro Promocji CK
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.