Przejdź do treści głównej

Lublin. Purimowe spotkanie z poezją i piosenką

autor(ka): Biuro Promocji CK
2009-03-13, 11:27
archiwalne
Purim to święto żydowskie obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów.

Studium Kultury, Centrum Kultury i Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce oraz TSKŻ Oddział w Lublinie  zapraszają na koncert PURIMOWE SPOTKANIE Z POEZJĄ I PIOSENKĄ

Wystąpią: Danuta Stankiewicz - piosenkarka, Ernestyna Winnicka - aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Kiedy: 18 marca, godz. 17.00
Gdzie: Centrum Kultury, Sala Czarna
Bilety: wstęp wolny

Purim to święto żydowskie obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów.

W tym dniu czytana jest w synagodze Księga Estery. Po południu spożywa się posiłek świąteczny. Tradycyjnie spożywa się trójkątne słodkie bułeczki z makiem, zwane "uszami Hamana" (hamentaszen). Święto Purim ma charakter karnawałowy i jest chętnie obchodzone także przez niereligijnych Żydów. Uczestnicy przebierają się w kostiumy, często mężczyźni w kobiece a kobiety w męskie. W tym dniu wielu religijnych Żydów popełnia ograniczone wykroczenia przeciwko prawu żydowskiemu. Tradycyjnie dzieci chodzą od domu do domu i odgrywają przedstawienie Purim Spiel, oparte na historii Estery, natomiast studenci w satyryczny sposób objaśniają naukę żydowską. Obyczaj nakazuje spełniać w święto dobre uczynki, posyłać prezenty z pokarmów ubogim osobom.

Danuta Stankiewicz (pseudonim artystyczny Danqa) - polska piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Rządu Francuskiego (Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mireille w Szkole Tańca Jacques’a Bensa), jest członkiem następujących organizacji: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Związek Artystów Scen Polskich, Polskie Stowarzyszenie Estradowe, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Nagrała 13 albumów solowych, około 200 piosenek oraz wzięła udział w ponad 7 tysiącach koncertów w krajach całego świata i 150 programach radiowych i telewizyjnych ( m.in. przy realizacji audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie” . Zrealizowała spektakl muzyczny "Blask" pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych Victora Ashe. Występowała w poznańskim kabarecie TEY

Ernestyna Winnicka-Haselnus - polska aktorka teatralna i filmowa, obecnie aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. W latach 1976-1977 była aktorką Teatru Polskiego w Szczecinie, w latach 1977-1978 Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku, w latach 1978-1983 Teatru Narodowego w Warszawie i przez kilka lat Teatru Ochoty.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Biuro Promocji CK
Miejsce: Lublin
Data wydarzenia: 2009-03-18
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • tradycja